Další projekty

A Republic If You Can Keep It

Koncem května 2019 dokončil Youth Council po ročních přípravách svůj velký vzdělávací projekt „A Republic, If You Can Keep It“ věnovaný vzniku Československa v roce 1918.

Během jednoho projektového týdne mohli studenti z pražských středních škol prožít Masarykovu cestu z Prahy přes celý svět až do Spojených států na pozadí světové války, bouřlivé politické debaty i sepsání Prohlášení nezávislosti československého národa. Všemi událostmi přitom studenty provedl v audiovizuální expozici sám Masaryk, který se na čtyřech promítacích plochách v Americkém centru v Praze setkal se svým spojencem americkým prezidentem Woodrowem Wilsonem, názorovým oponentem císařem Karlem I. Habsburským i milovanou ženou Charlottou.

 

Po audiovizuálním programu mohli studenti ještě diskutovat s významnými osobnostmi z řad české a americké diplomacie a akademické obce, mezi kterými byl třeba velvyslanec Petr Kolář nebo vojenský historik plk. gšt. Eduard Stehlík.

Z vytvořeného audiovizuálního materiálu následně vzniklo samostatné video, jehož příběh si můžete projít zde.

Masaryk

Před více než sto lety přijíždí Tomáš Garrigue Masaryk do USA, aby se setkal s prezidentem Wilsonem a představil mu ideu nového nezávislého státu založeného na principech demokracie a svobody. Před více než sto lety začala jedinečná cesta, na jejímž konci stál svobodný československý národ v srdci Evropy.

Projekt Masaryk seznámí studenty s historickým pozadím vzniku samostatného Československa a unikátní rolí, kterou v něm sehráli Čechoslováci, Američané i krajané žijící v té době ve Spojených státech, a představí tehdejší společné ideály obou národů o demokracii a svobodě.

Příběhem o vzniku samostatného Československa provází sám Tomáš Garrigue Masaryk, kterého následujeme na slavné cestě přes Sibiř a Japonsko až do Spojených států. Zde za pomoci stovek tisíc krajanů musí přesvědčit politiky i veřejnost, že svobodné a demokratické Československo může v srdci Evropy existovat. Dojde na vyjednávání s prezidentem Wilsonem a následuje stylizovaný souboj argumentů mezi TGM a rakouským císařem Karlem.

Studentům je v této didaktické formě prezentována distinkce mezi demokratickým a autoritářským zřízením, mezi jistým pohodlím, které může občan nalézt v nesvobodě, a náročnou, soustavnou diskuzí, jíž je demokracie. Posluchači se také dozvědí o zakládajících ideálech naší republiky, jak byly obsaženy již v Československé deklaraci nezávislosti, a v neposlední řadě též poodhalí závoj osudu československé demokracie v průběhu dvacátého století.

Dvacetiminutové naučné video je sestřihem původní instalace promítané simultánně čtyřmi projektory na zdi Amerického centra v Praze. Projekt si klade za cíl rozvíjet povědomí a znalosti v oblastech, jako jsou první světová válka, české země v době první světové války, I. odboj, vznik Československa, Československo v meziválečném období.

„A Republic, If You Can Keep It!“ Tato slova původně pronesená Benjaminem Franklinem řekl prezident Wilson našemu budoucímu prezidentovi Masarykovi. Vzápětí se ho zeptal „Ale dokážete to?“ S čím vším se musela naše republika utkat, aby přežila? Které události nám byly schopny demokratický příběh zničit? A jak vůbec dokázal Masaryk přesvědčit amerického prezidenta, že si náš národ s touto výzvou dokáže poradit?

Nejen odpovědi na tyto otázky, ale celý příběh o vzniku naší republiky naleznete v projektu Masaryk, který pro Vás připravil U.S. Ambassador’s Youth Council v Praze.

Pracovní list k videu je ke stažení zde: Masaryk Leaflet

Youth Security Forum

Youth Security Forum je projekt U.S. Ambassadors’s Youth Council, který je pořádán ve spolupráci s Policejní akademií ČR, Velvyslanectvím USA v Praze a Sněmovní 7. Tato konference nabízí studentům středních škol unikátní příležitost setkat se s předními českými a americkými experty z oblasti bezpečnostní politiky. Studenti si díky ní v rámci tří panelů rozšíří své znalosti o bezpečnosti a souvisejících tématech.

Úvodní panel se bude věnovat euroatlantické bezpečnosti, současné spolupráci ČR s NATO a dalšími mezinárodními organizacemi. Pozvání na tento panel přijali plk. Sean Cantrell (vojenský přidělenec Velvyslanectví USA) a velvyslanec Jiří Šedivý (bývalý velvyslanec ČR při NATO).

Druhý panel se zaměřuje na bezpečnostní výzvy ČR. V rámci tohoto panelu budou mít studenti možnost diskutovat s pplk. Fischerem (zástupce přidělence kanceláře pro obrannou spolupráci AMB), velvyslancem Jiřím Šedivým nebo pplk. Otakarem Foltýnem (Armáda ČR) o bezpečnosti ČR v roce 2020, o aktuálních hrozbách i o tom, jak na ně adekvátně reagovat.

Na závěr si studenti vyzkouší modelovou situaci ohrožení civilního obyvatelstva krizovou situací. Během ní zmapují dopady bezpečnostní hrozby a postup složek integrovaného záchranného systému. Interaktivní částí studenty provede doc. Jozef Sabola (Policejní akademie ČP, Masarykova Univerzita).

Tuto jedinečnou možnost setkat se s předními osobnostmi z oblasti bezpečnostního leadershipu a prohloubit si své znalosti o současné bezpečnostní situaci u nás i ve světě si rozhodně nenechte ujít.